Instruments: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
| Line 34: | Line 34: | ||
| Analogue | | Analogue | ||
| N/A | | N/A | ||
|- | |||
! [https://www.elektron.se/legacy-products/ Elektron] | |||
| [https://www.strumentimusicali.net/manuali/ELEKTRON_SPS1UWMKII_ENG.pdf Machine Drum] | |||
| Drum Machine | |||
| 1 | |||
| Digital | |||
| 1 | |||
|- | |- | ||
| Line 49: | Line 57: | ||
| Drum Machine | | Drum Machine | ||
| 1 | | 1 | ||
| | | Digital | ||
| 1 | | 1 | ||
|- | |- | ||
Revision as of 12:52, 26 April 2018
Instruments
Synthesisers
| Manufacture | Name | Type | Quantity | Digital or Analogue | Voices |
|---|---|---|---|---|---|
| Dave Smith | Prophet 6 | Polyphonic | 1 | Analogue | 6 |
| Dave Smith | Prophet 8 | Polyphonic | 1 | Analogue | 8 |
| Doepfer | A-100 | Modular | 1 | Analogue | N/A |
| Elektron | Machine Drum | Drum Machine | 1 | Digital | 1 |
| Moog | Sub 37 | Monophonic | 1 | Analogue | 1 |
| Roland | TR-8 | Drum Machine | 1 | Digital | 1 |
Snare Drums
| Manufacture | Name | Size | Material |
|---|---|---|---|
| Zoom | Zoom | H4n | Internal Mic Pre. |
Cymbal Sets
| Manufacture | Name | Sizes | Quantity |
|---|---|---|---|
| Zoom | Zoom | H4n | Internal Mic Pre. |
Percussion
| Name | Quantity |
|---|---|
| Zoom | Zoom |